KLASTER PRZEMYSŁOWY dawnych terenów CENTRALNEGO OKRĘGU PRZEMYSŁOWEGO
Gmina i Miasto Drzewica
Powstaje Klaster Przemysłowy dawnych terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego
Obfitość surowca naturalnego i kapitał pieniężny rodu Szaniawskich zadecydowały o powstaniu wielkopiecownictwa w Drzewicy. W XVIII wieku właściciele Drzewicy i okolicznych wiosek-rodzina Szaniawskich łożyła na rozwój hutnictwa w Drzewicy. Filip Narusz, sukcesor dóbr drzewickich stał się pionierem wielkopiecownictwa w Drzewicy.
Wykorzystując tradycje i potencjał podjęto działania, które mają na celu odbudowę idei COP-u. W nawiązaniu do unijnych perspektyw największe szanse na pozyskanie unijnych funduszy będą miały przedsiębiorstwa zgrupowane w klastrach przemysłowych. Klaster COP-u będzie utworzony na terenie Ziemi Radomskiej oraz Pogórza Świętokrzyskiego.
W DNIU 1 LUTEGO BR. W KRAKOWIE ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE -przedstawicieli Klastra COP-u w osobach wicepremiera Janusza Steinhoffa, wiceprezydenta Radomia Krzysztofa Ferensztajna, prez. GI „Nauka na Rzecz Gospodarki" Jana Banaszaka oraz prez. Grzegorz Orawca, reprezentującego marsz. Woj. Świętokrzyskiego Aadama Jarubasa - Z RODZINĄ ŚP. PREMIERA EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO.
Organizatorzy Klastra COP-u otrzymali OŚWIADCZENIE (notarialne) aprobujące działania na rzecz rozwoju przemysłu na dawnych terenach Centralnego Okręgu Przemysłowego pod patronatem premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
BRANŻY SKÓRZANEJ W POLSCE
W dniach 13 XII 2011 r. oraz 10 I 2012 r. w siedzibie Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej w Radomiu odbyły się pierwsze spotkania przedstawicieli Klastra COP-u, który reprezentowali Jan Banaszak i Jacek Kopyra z przedstawicielami Ogólnopolskiej Branży Skórzanej pod przewodnictwem prezydenta K. Klepaczewskiego. Były to spotkania informacyjne o tworzonej formacji gospodarczej, wpisującej się w Dyrektywy UE i postanowienia Konferencji Lizbońskiej oraz Strategii Europa 2020, a dotyczące zwiększenia dynamiki gospodarki unijnej.
Kastry to dobrze znana nad Wisłą idea spółdzielczości, czyli łączenia wysiłku podmiotów produkcyjnych, usługowych, handlowych w celu zwiększenia konkurencyjności na zglobalizowanym rynku, szczególnie potrzebna w Polsce, gdzie XX-lecie przemian systemowych pozbawiło gospodarkę rodzimą dużych, silnych ekonomicznie podmiotów.
Nowoczesne Klastry to formacje współpracy producentów, nauki, samorządów i organizacji około biznesowych. Wymienione środowiska są zaangażowane w tworzenie dużej formacji gospodarczej Klastra Przemysłowego dawnych terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego z siedzibą w Radomiu.
Takie formacje g
ospodarcze działają od kilkudziesięciu lat w krajach rozwiniętych, a przykładem może być „Dolina Krzemowa" w USA, „Cambridge" w Wlk. Brytanii, czy pierścień nowoczesnego przemysłu wokół Paryża. W europejskich krajach rozwiniętych, klasteringowe współdziałania przynoszą 38% dochodu UE. W Polsce kształtują się prężne klastry, jak „Dolina Lotnicza" oraz Klaster ICT „Pomerania". Zglobalizowana gospodarka narzuca już nowe wymagania tworzenia klastrów międzynarodowych.
W obrębie działalności klastrów leży wprowadzanie do branż nowoczesnych rozwiązań technologicznych, organizacyjnych w produkcji i w pozyskiwaniu rynków surowca oraz zbytu wytworzonych produktów. Równie ważnym zadaniem jest otwieranie linii tańszych środków finansowych dla inwestycji oraz wsparcie specjalistyczne w opracowaniach projektów rozwoju średnio i długoterminowego branż. Klaster bierze udział w stymulowaniu kształcenia kadr branżowych.
Dla konsolidacji producentów w klastrze, potrzebne jest zaangażowanie we współpracy dla pozyskania dogodniejszych (większych) rynków surowca i zbytu produktów w dłuższym przedziale czasowym, co poprawia ekonomię produkcji i zapewnia stabilne warunki rozwoju. Zwarte grupy branżowe w Klastrze o dużym potencjale są zdolne skuteczniej argumentować swoje potrzeby w kręgach prawnych, instytucjonalnych ustawodawców.